Kā izvēlēties drošas rotaļlietas bērniem?

Drošas-rotaļlietasKatru gadu miljoniem rotaļlietu nonāk veikalu plauktos, lai beigu beigās nonāktu pie bērniem. Tās paredzētas, lai sniegtu prieku un jautrību, kā arī, rotaļlietas ir svarīga daļa, kas ietekmē bērna attīstību. Tomēr bieži vien rotaļlietu dēļ bērni saskaras ar problēmām, īpaši jau mazākie, līdz trīs gadu vecuma bērni, kas mīl lietas bāzt mutē u.tml. Tieši tāpēc rotaļlietu izvēle ir tik svarīgs process, kam jāpievērš būtiska uzmanība, lai atrastu kvalitatīvas un galvenais – drošas mantas saviem bērniem.

Kā lai izseko līdzi tam vai rotaļlieta ir droša?

Lai arī rotaļlietu ražotāji ievēro noteikumus un uz etiķetēm norāda to, kādai vecuma grupai tās paredzētas, vislabākais veids kā kontrolēt situāciju ir tad, kad vecāki uzrauga rotaļāšanās procesu paši. Tomēr, kā zināms, ne vienmēr ir laiks izskatīt katru bērna rīcību, tāpēc Patērētāju tiesību aizsardzības centrs tirgus uzraudzībai ir noteicis, kādi nosacījumi jāievēro rotaļlietu ražotājiem, lai pasargātu bērnus no negadījumiem.

Dažas no prasībām rotaļlietu drošībai:

  • Higiēna – rotaļlietai jāatbilst higiēnas sanitārajām prasībām, tā nedrīkst izraisīt saindēšanos vai infekcijas slimības.
  • Fiziskās un mehāniskās īpašības – rotaļlietām un to daļām jābūt izturīgām un kvalitatīvām. Tām jābūt mehāniski stabilām un jāiztur slodze, nedeformējoties rotaļu laikā. To izvirzījumiem jābūt konstruētiem tā, lai nerastos fiziskas traumas. Rotaļlietām un to sastāvdaļām, kas paredzētas lietošanai bērniem līdz 3 gadiem, jābūt no tik lielām, lai tās nevarētu norīt vai ieelpot u.c.
  • Uzliesmojamība – materiāliem, no kuriem gatavota rotaļlieta, jābūt drošiem un tie nedrīkst uzliesmot saskaroties ar dzirkstelēm vai liesmu, bet, ja tas aizdegas, liesmai pakāpeniski jānodziest vai jāizplatās lēni.
  • Ķīmiskās īpašības – rotaļlietas nedrīkst būt eksplozīvas, tajās nedrīkst būt sprāgstoši elementi un vielas.  Aizliegts tirgot arī tādas, kas satur ftalātus un plastificētu PVH, ko bērni līdz 3 gadu vecumam var bāzt mutē.
  • Elektriskās īpašības – elektriskās rotaļlietas nedrīkst darbināt ar strāvu, kas pārsniedz 24 voltus.

Lai arī noteikumu ir daudz un ražotāji cenšas visu ievērot, vecākiem vai ikvienam citam, kas pērk rotaļlietu, piem., kā dāvanu bērnam, tās jāpārbauda arī pašiem un jānosaka, vai tā būs piemērota konkrētā vecuma bērnam.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post Navigation