Personālie datori un to veidi

Personālie datori i7Personālais dators (PC) ir dators, kas atbilst lietotāja individuālajām vēlmēm. Tā kā mūsdienās daudzu darbu veikšana saistās tieši ar datoru, mērķi, kam paredzēti datori var būt atšķirīgi – tie var būs nepieciešami darbam, skolai vai varbūt vienkārši izklaidei. Lietotāji un viņu vēlmes ir atšķirīgas, tāpēc datori pieejami plašā klāstā gan pēc to veidiem, gan tehniskās specifikācijas, gan dizaina un cenas.

Personālo datoru galvenās kategorijas:

  • Stacionārie datori
  • Portatīvie datori

Stacionārie jeb galda datori

Stacionārie jeb galda personālie datori ir paredzēti novietošanai uz galda vai citas stabilas virsmas, tāpēc tiem arī tāds nosaukums. Galda datori ir paši lielākie, bet tajā pat laikā arī paši jaudīgākie datori. Tos lieto mājās, skolās, darbā un citur, kur tos nevajag pārvietot, jo tie paredzēti novietošanai vienā vietā.

Galda datoram iespējams nomainīt tā komponentes pret jaunām vai jaudīgākām, piem., cieto disku, operatīvo atmiņu, videokarti u.c. Tāpat galda datoriem iespējams pieslēgt klāt perifērās ierīces, piem., printeri, skeneri, skaļruņi, ārējie cietie diski u.c.

Galda datora priekšrocības:

  • Ērti izmantojams ikdienas darbiem – liels monitors, pilna izmēra klaviatūra;
  • Stabils un nav pakļauts riskam tikt salauzts tik ļoti, kā, piem., portatīvie datori, kas tiek visur nēsāti līdzi;
  • To var ērti uzlabot, piem., nomainot komponentes pret jaudīgākām;
  • Tam ir liela jauda un veiktspēja;
  • Iespējams iegādāties diez gan lēti;
  • Remonts vai detaļu nomaiņa izmaksā lētāk nekā portatīvajiem datoriem.

Portatīvie datori

Portatīvie datori iedalās vairākos veidos: tie var būt klēpjdatori un piezīmju datori, rokas datori vai arī tagad tik ļoti populārie planšetdatori. Šie personālie datori sava kompaktā izmēra un mazā svara dēļ populāri starp tiem, kam bieži nepieciešams dators darbam dažādās vietās. Tas ļauj cilvēkam būt mobilam.

Portatīvo datoru priekšrocības:

  • Kompakti un aizņem maz vietas, ir ērti lietošanā ārpus mājas;
  • Ērti pārnēsājami un ideāli noder, piem., ja bieži jāceļo.

Katram no datoru veidiem ir savas priekšrocības, bet ir arī trūkumi. Galda datori nav ērti pārnēsājami un aizņem daudz vietas, savukārt portatīvie datori nav tik jaudīgi un ir biežāk pakļauti riskam tik salauztiem. Izvēle šajā gadījumā atkarīga no katra individuālajām vēlmēm un finansiālajām iespējām.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post Navigation